Funkcjonalny świetlik ozdobą dachu

Czy można połączyć funkcjonalność z estetyką i doświetlić własne poddasze? Oczywiście! :-)

.  
swietlik-plaski jpg
typowy świetlik dachowy płaski z poliwęglanu i aluminium
  .

Co więcej, można to wykonać we własnym zakresie, dokonując zakupu niezbędnych części i montując całość z wykorzystaniem podstawowych narzędzi, typu śrubokręt, klucz, wyrzynarka i wiertarka. Na rynku ukazały się kompletne zestawy świetlików dachowych do własnego montażu, są to zarówno świetliki łukowe jak i płaskie, z możliwością funkcjonowania jako wyłaz lub klapa przewietrzająca.

Na dachu spadzistym najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie świetlika płaskiego, który do połaci dachu może być przymocowany za pośrednictwem drewnianego kołnierza uszczelnionego obróbkami blacharskimi lub za pomocą podstawy z blachy stalowej wygiętej w kształt litery C tworząc w ten sposób kołnierz do którego przykręcamy gotową konstrukcję aluminiową świetlika. W profile aluminiowe wsuwamy przygotowaną płytę poliwęglanową komorową, która zapewni dopływ naturalnego światła słonecznego ożywiającego wnętrze poddasza. Podstawa może być docieplona watą mineralną i zamknięta obróbką blacharską, poprawiając bilans cieplny całej konstrukcji. Szczegółowe instrukcje montażu wraz z filmami edukacyjnymi można również pobrać ze strony producenta świetlików i okien dachowych.

Po tak wykonanej operacji dach nie tylko będzie chronił od deszczu, ale również doskonale doświetlał wnętrze pomieszczenia i spełniał znakomicie funkcje estetyczne. Możemy wybierać spośród dostępnych na rodzimym rynku typów, kształtów i materiałów. Powinny to być jednak elementy trwałe i solidne, ponieważ tylko świetliki dachowe wykonane ze specjalnie w tym celu opracowanych profili aluminiowych oraz dobrze dobranych i uszczelnionych płyt poliwęglanowych z atestami posłużą nam przez lata. Oszczędności poczynione poprzez stosowanie cieńszych płyt lub byle jakich profili nierzadko oferowane przez firmy jednego sezonu, tracone są zazwyczaj już po jednym sezonie na wykonanie remontów i ciągłych poprawek.